Masky: Nová generace – Když masky padnou, vynoří se hrdinové

Obří robot dělá z Hlavní třídy kůlničku na dříví. Tvoje nejlepší kamarádka se ti pokusila dát pusu. Máma si myslí, že bys měl zapracovat na svých známkách. Mentor je toho názoru, že tě tvůj tým táhne ke dnu. Ach ano, a natrhl se ti kostým.

Další úterý v Halcyon City…

Masky: Nová generace je superhrdinská rolová hra, ve které skupinka mladých hrdinů bojuje s padouchy, zachraňuje životy a snaží se přijít na to, kdo vlastně jsou – ušlechtilí vyvolení? Temní mstitelé? Nebo jen banda obyčejných dětí? A to vše na pozadí Halcyon City, nejvelkolepějšího města na světě.

Vstupte do světa, kde obyčejné mladé ženy a muži s neobvyklými osudy se stanou ikonickými superhrdinkami a superhrdiny. Masky: Nová generace je jedinečnou rolovou hrou, která vás zavede do světa mladých lidí, kteří se musí vypořádat s tím, kým jsou a kým chtějí být. Hra nám ukazuje, že mít superschopnosti znamená nejen bojovat proti zlu, ale také hledat vlastní místo ve světě.

Stáhněte si příručky a shrnutí pravidel v sekci Zdroje a materiály ke stažení.

Kupte si Masky: Nová generace na eshopu Casa de Locos.

Halcyon City – Město, kde se rodí legendy

Ve městě Halcyon City, kde žijí čtyři generace superhrdinů a superzločinců, se otvírá příležitost stát se hrdinkami a hrdiny nové generace. Toto město je známé svojí neuvěřitelnou různorodostí obyvatelstva, kde se setkávají různé věky, národnosti, životní příběhy a metalidé se superschopnostmi. Halcyon City bude vaším hřištěm, kde budete muset čelit jak hrozbám z temnoty, tak i svým vlastním vnitřním konfliktům. Průkopníci ze zlaté generace už jsou na odpočinku a město vládne zejména stříbrná generace, v neustálém střetu s členy cynické bronzové generace. A to všechno pod podezíravým dohledem agentury A.E.G.I.S. Kam v tom všem patří takový superhrdinský tým jako ten váš?

Ve městě Halcyon City, kde žijí čtyři generace superhrdinů a superzločinců, se otvírá příležitost stát se hrdinkami a hrdiny nové generace. Toto město je známé svojí neuvěřitelnou různorodostí obyvatelstva, kde se setkávají různé věky, národnosti, životní příběhy a metalidé se superschopnostmi.

Cesta k nalezení vlastní identity

Masky není jen o superhrdinských schopnostech, ale také o emocionální složitosti mládí. Superhrdinové a superhrdinky budou prožívat vzestupy a pády, řešit otázky identity a hledat své místo ve společnosti podobně jako v komiksech a seriálech typu Mladá spravedlnost, Young Avengers nebo Teen Titans. Postavy Masek musí objevit svou pravou identitu a současně čelit vnitřním konfliktům a emocionálním výzvám, které přináší dospívání ve městě, kde každý má názor na to, jací mají být tito mladí superhrdinové. Dokážete zachránit obyvatele toho obytného domu, přestože vám uznaná postava z Halcyon City právě řekla, že váš trénink je nedostačující?

Akční dobrodružství v kůži superhrdinek a superhrdinů

V této akční hře se hráčky a hráči stanou superhrdinkami a superhrdiny s unikátními superschopnostmi. Budou bojovat proti zlu, zachraňovat nevinné a čelit výzvám, které si sami vytvoříte. Jak zastaví váš tým záludné plány bossa podsvětí Pavouka? Přesvědčíte strašidelnou Rampage, aby se vzdala své mstivé zuřivosti, nebo zahynete otrávení jejím smrtelným jedem? Jak ustojí vaše skupina, až se bohyně moře Aquaria pokusí zatopit celé Halcyon City? Vyberte si z deseti příruček (archetypů), využijte jejich schopnosti a zároveň objevte jejich skuteční životní osudy. Budete Ranařka, Dědic, Proklatec nebo Supernova?

Pravidla PbtA; cesta k epickým příběhům

Stejně jako Příšera týdne, Masky: Nová generace využívá pravidel zvaných „Powered by the Apocalypse“ (PbtA), která jsou známá svou snadnou hratelností a zábavou. Specifická pravidla této hry zvýrazňují dramatické momenty, konflikty a vývoj postav skrz mechaniky jako Vliv a Posun Nálepek. Příběh se vyvíjí prakticky sám až vaše postavy budou spouštět tahy jako Schytat pořádnou ránu, Obrana druhého, Rozpoutání schopností nebo Prohlednutí masky.

Stejně jako Příšera týdne, Masky: Nová generace využívá pravidel zvaných "Powered by the Apocalypse" (PbtA), která jsou známá svou snadnou hratelností a zábavou. Specifická pravidla této hry zvýrazňují dramatické momenty, konflikty a vývoj postav skrz mechaniky jako Vliv a Posun Nálepek. Příběh se vyvíjí prakticky sám až vaše postavy budou spouštět tahy jako Schytat pořádnou ránu, Obrana druhého, Rozpoutání schopností nebo Prohlednutí masky.

Masky: Nová generace je více než jen hra, je to cesta k vyprávění příběhů plných emocí a dobrodružství. Připojte se k nám a staňte se součástí této úžasné komunity superhrdinek a superhrdinů. Buďte odvážné, buďte odvážní, buďte jedinečné, buďte jedineční, buďte hrdé na to, kým jste! Buďte tím hrdinou nebo hrdinkou, kterým chcete být!

10 masek

Když v Maskách tvoříš postavu, použiješ příručky, které slouží jako šablona pro tvého hrdinu nebo hrdinku. Každá příručka představuje tvárnou kostru, kterou si můžete přizpůsobit své vlastní vizi. Zároveň vám ale poskytuje dostatečnou strukturu k odvyprávění určitého typu příběhu. Každá příručka se zaměřuje na konkrétní dramatické zápletky a příležitosti, ale váš příběh se nakonec bude odvíjet především od toho, jak budete danou postavu hrát.

V základní sestavě příruček jsou:

Cizačka: Mimozemšťanka s prazvláštními schopnostmi, která pochází kdoví odkud. Nemůže se rozhodnout, zda zůstane tady, nebo se vrátí domů.

Dědic: Poslední z rodinného klanu hrdinů. Je součástí rozsáhlé hrdinské tradice, která má své nepřátele, pravidla i povinnosti.

Chráněnka: Výtečně vytrénovaná žačka. Definuje ji silný vztah k jedné rodičovské osobě – jejímu mentorovi či mentorce.

Janus: Hrdinka, která vede dvojí život. Tato postava musí mít utajenou identitu. Snaží se žít dva životy současně a občas se jí to vymyká z rukou.

Nadšenec: Srdce týmu. Nemá oslnivé superschopnosti, ale také není díky tomu permanentně ve stresu. Je hrdinou, protože jím chce být, a neustále míří vzhůru.

Potížista: Výtržník, provokatér a rebel, který na sebe musí neustále strhávat pozornost. Jeho doménou jsou švindly, klamy a provokace.

Proklatec: Mučedník vyžívající se v dramatu. Ví, že je prokletý a že nakonec podlehne strašlivému osudu. Má úhlavního nepřítele, s nímž zápolí.

Proměněnec: Monstrózní vzhled ukrývající lidskou mysl. Býval to obyčejný člověk, ale něco ho navždy změnilo.

Ranařka: Rváčka se srdcem ze zlata. Byla stvořena jako zbraň. Dovede být chladná a drsná bojovnice, ale srdce jí bije pro její druhy.

Supernova: Ztělesněná živelná pohroma. Dovede přetvářet svět – ale je pro ni obtížné udržet takovou sílu na uzdě. A pokud selže, neobejde se to bez obětí.

Nálepky

Maskách máte pět hlavních charakteristik zvaných Nálepky. Každá Nálepka popisuje, jak vaše postava vnímá sama sebe. Jsi Hrozba, nebo Mesiáš? Podivín, nebo Génius? Anebo prostě Normál?

Každá Nálepka má hodnotu mezi -2 a +3. Čím vyšší hodnota, tím více se daná postava vnímá, daným způsobem. Pokud máte Hrozbu +3, vidíte sama sebe jako ohrožující násilnou osobnost. Pokud máte Normál -2 určitě se necítíte jako normální člověk.

Nálepky jsou:

Génius: máte sami sebe za chytrého, schopného, vynalézavého a pohotového. Vnímají-li vás ostatní jako génia, pak vás vidí jako toho nejchytřejšího člověka v místnosti, jako arogantního a egoistického hajzlíka. Pokud se vy sami považujete za génia, znamená to, že jste podle vás chytřejší než všichni ostatní a že přesně víte, co říct, abyste ostatní přiměli skákat, jak pískáte.

Hrozba: máte sami sebe za silného a výhružného, za někoho, kdo riskuje a kdo se bez váhání pustí do rvačky. Vnímají-li vás ostatní jako hrozbu, pak mají pocit, že by se od vás měli raději držet dál, jinak by mohli dojít úhony. Pokud se vy sami považujete za hrozbu, pak věříte, že se zvládnete vypořádat s jinými nebezpečnými hrozbami, nebo se vidíte jako někdo, kdo představuje hrozbu pro druhé.

Mesiáš: máte sami sebe za odvážlivce, který chrání a brání ostatní. Vnímají-li vás ostatní jako mesiáše, pak vás vidí jako ušlechtilého a schopného sebeobětování, popřípadě jako někoho, kdo občas trochu moc moralizuje a prosazuje si svou. Pokud se vy sami považujete za mesiáše, znamená to, že se máte za mučedníka, za někoho, kdo se při obraně ostatních klidně sebeobětuje.

Normál: máte sami sebe za normálního člověka, který je empatický, lidský a dovede druhým porozumět. Vnímají-li vás ostatní jako normála, pak jste podle nich nezajímavá a trochu nudná osoba, ale zároveň chápavá a soucitná. Pokud se vy sami považujete za normála, znamená to, že se vidíte jako běžný, ničím výjimečný člověk, který se stará o běžné lidské záležitosti jako pocity a emoce.

Podivín: máte sami sebe za podivínského, neobvyklého, unikátního a mocného. Vnímají-li vás ostatní jako podivína, pak jste podle nich zvláštní a odlišní, vidí na vás něco nepřirozeného nebo něco, co nedokážou pochopit. Pokud se vy sami považujete za podivína, pak přijímáte, že dovedete věci, které nikdo jiný nedovede, a jste na to hrdí. Zároveň si můžete myslet, že nezapadáte do okolního světa a k ostatním lidem.

Vliv

Vliv je pravidlo určené k tomu, aby se dalo zhodnotit, čí slova, činy a názory jsou pro vás důležité, čí příklad následujete. Pokud na vás má někdo Vliv, znamená to, že vám záleží na tom, co si tato osoba myslí a co říká.

V Maskách často jde o dávání, odebrání Vlivu někomu a o používání Vlivu na někoho. Koneckonců, nemůžete svého parťáka přesvědčit, aby přestal být Hrozbou, když nemáte na něho Vliv. Pokud na někoho máte Vliv, můžete jeho/její Nálepky posouvat nahoru nebo dolů tím, že naznačujete, že právě hazardovali s životy civilistů. Vaše slova ho/ji třeba zahanbí a posunou si Hrozbu nahoru a Mesiáše dolů. Teď se vidí sebe samého/samou jako větší Hrozbu, protože jste to řekli. Anebo se může vzpírat, hádat se s vámi a posunout Mesiáše nahoru a Hrozbu dolů. Jeho/ji nezajímá to, co říkáte, přece ví moc dobře kým je, a být Mesiášem je jeho/její volba.

Vliv je mechanika, díky které rychle a jednoduše čí slova můžou způsobit posun vašich Nálepek. Vám záleží na tom, co si daná osoba myslí a co říká, takže sami sebe se vidíte podle toho, jak vás vidí, co o vás říká a jaké má názory. Pochopitelně, Vy zatím jste pouze mladé superhrdiny, hledáte svou cestu. A ve světě Masek to znamená, že implicitně všichni dospělí mají na vás Vliv. Ale můžete vzdorovat tomu, co tvrdí. Stačí se jim postavit, a říct pěkně nahlas, že jdete svou vlastní cestou. To je snadné, no ne?

Co obsahuje kniha

Masky: Nová generace je stolní RPG hra od Brendana Conwaye, kterou vydalo nakladatelství Magpie Games v roce 2017. Hra vyhrála několik prestižních ocenění, včetně ceny Ennie. V roce 2023 ji vydává v češtině Casa de Locos jako svůj druhý titul po úspěšné oficiální lokalizaci urban-fantasy hry Příšera týdne. Tato kniha obsahuje:

  • Deset příruček pro mladé superhrdiny, abyste si mohli vytvořit vlastní postavy.
  • Pravidla pro superhrdinské souboje, mezilidská dramata a rozvoje identity.
  • Detailní instrukce, jak hru vést, jak vytvářet záporáky a jak hrát, abyste věděli, co se bude dít dál.
  • Nástroje pro vytváření vlastních materiálů pro Masky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *